Przypilnuj fachowca przy remoncie
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Agarem Artur Gałka nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Agarem Artur Gałka

219

Przypilnuj fachowca przy remoncie

Autor: Agarem Artur Gałka, publikacja: 2013-01-17

Remont mieszkania wiąże się niewątpliwie z dużymi kosztami. Wszyscy oczekujemy usługi wykonanej rzetelnie i fachowo. Tak by wykonane prace cieszyły nasze oko przez długie lata, a późniejsze odświeżenie ścian i sufitów polegało na prostym pomalowaniu wykonanym we własnym zakresie.

Fuszerka

Ze swego zawodowego doświadczenia wiem, że to proste pomalowanie ścian może okazać się nie lada wyzwaniem, najczęściej w lokalach starego budownictwa.Nieoczekiwanie pojawiają się problemy. Problemy typu: łuszcząca się farba, pęknięcia lub odparzenia tynków, odklejająca się tapeta, itp. I znów jesteśmy zmuszeni skorzystać z usług fachowej ekipy, a miało być tak prosto.

Co jest tego przyczyną? Odpowiedź jest prosta: fuszerka przy ostatnio przeprowadzonym remoncie. Okazuje się że są jeszcze fachowcy, których trzeba pilnować.

Na co należy zwrócić uwagę przy pracach malarskich, tapeciarskich i dotyczących ogólnie renowacji ścian? Poniżej podaję kilka wskazówek.


Zwracaj uwagę na detale

Często dostaję od klientów proste zlecenia typu: zerwanie starej i przyklejenie nowej tapety, pomalowanie ścian i sufitu. Prace nieskomplikowane, które z reguły muszą zostać rozszerzone o dodatkowe operacje, których nie wykonano poprzednio. Oto przykłady:


 1. Pomalowanie ścian i sufitu.
  Ściany były pomalowane farbą emulsyjną. Przed położeniem nowej warstwy farby wszystkie powierzchnie należy zmyć i odtłuścić (np. mydłem malarskim). Podczas zmywania okazuje się, że stara warstwa farby emulsyjnej odkleja się. Tworzą się pęcherze, farba odrywa się od ściany jak papier.
  Przyczyny:
  • Pod farbą emulsyjną była starsza warstwa farby klejowej. Farba klejowa nie została usunięta w sposób należyty.
  • Farba emulsyjna została nałożona na powierzchnie zakurzone.

  Zalecenia:

  • Zerwać farbę emulsyjną z całej powierzchni. Warstwę farby klejowej bardzo dokładnie zmyć i zeskrobać. Powierzchnie ścian zagruntować preparatem głęboko penetrującym. Wyrównać nierówności i ubytki powierzchni ścian. W przypadku nanoszenia gładzi lub tynków gipsowych lub cementowo-wapiennych ponownie zagruntować preparatem lub farbą gruntującą. Nanieść min. dwukrotnie warstwę nowej farby.
  Tak wykonany remont ściany umożliwia nam pomalowanie jej za kilka lat bez większych problemów.
 2. Tapetowanie ścian i sufitu
  Podczas zrywania starej tapety okazuje się, że miejscami lub w całości zrywamy ją bez problemu nawet na sucho. Z reguły przyczyną jest źle usunięta warstwa farby klejowej, nieusunięte luźne elementy farb emulsyjnych lub nieodpowiednio zmyta i zagruntowana ściana.
 3. Odparzenia lub pękanie gładzi gipsowej
  Wymagają gruntowej reperacji. Najczęściej przyczyną jest znowu źle przygotowana pow. ściany. W przypadku gładzi gipsowej może to być pozostała warstwa farby klejowej lub nanoszenie gładzi na zakurzoną ścianę. W przypadku pękania gładzi przyczyną może być także zbyt gruba warstwa masy szpachlowej lub pomalowanie gładzi wilgotnej.

We wszystkich przypadkach główną przyczyną „niespodzianek” jest źle przygotowana powierzchnia ścian i sufitów. Skrobanie, mycie, odkurzanie i gruntowanie ścian są operacjami, które niejeden fachowiec chętnie pominie, a niewykonanie ich z łatwością zamaskuje.


Efekty takiego działania będą jednak widoczne po pewnym czasie i przysporzą trudności Wam lub kolejnej ekipie remontowej, podnosząc również koszty remontu.


Opracowano:
Artur Gałka
Agarem Artur Gałka

Malarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 93 924 Malarzy najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o malowaniu